Saturday, June 13, 2020

Mala arkana Petica mačeva u tarotu

Sola Buska špil - Petica mačeva

NAPOMENA:
Ovaj tekst preuzet je iz moje knjige "Ideologija tarota" u okviru mojih Sabranih ezoterijskih spisa 

zvezda Fomalhaut
sazvežđe Južna riba
jugozapadni horizont
vodeni aspekt Vodolije

Petica mačeva odgovara prvoj dekadi Vodolije kojom vlada Venera. Carica i Zvezda, zvezdana carica, tj carica zvezda. Po Pikatriksu to je dekada siromaštva, strepnje, tugovanja nakon dobitka, gubitka, nasilja, bez odmora od rada. Povodom toga Pikatriks prikazuje scenu razboritog muškarca i žene koja se vrti. Prirodna stihija svojstvena ovoj karti jesu oluje, uragani, tornada, razorni pokreti vazdušnih masa. Po Zlatnoj zori, Petica diskova nazvana je Gospodarem poraza. Po Kroliju, ovde imamo um oslabljen osećanjima. Uzrok poraza je pomirljivost. Kroli u ovoj karti vidi propadanje vrlina. Petica mačeva ima svoju analogiju u sazvežđu Južna riba. Ona prima vodu koja pada iz Vodolijine posude. Po nekima to znači da riba guta višak vode kako bi spasila svet. Takođe, ona se dovodi u vezu sa falusnom simbolikom, jer po legendi, predstavlja Ozirisov falus, odnosno ribu koja je isti progutala onda kada je ovaj bog bio ubijen i raskomadan od strane njegovog opakog protivnika Seta. U krajnjoj liniji, motiv gutanja, usta, i falusa, snažno asocira na oralni seks, što podseća na jedan od glavnih motiva demonice Lilit i načina delovanja sukubi. I nije slučajno da se glavna zvezda ovog sazvežđa zove Fomalhaut (riblja usta). Fomalhaut je zvezda crvenkaste boje i prema Ptolomeju, ima prirodu Venere i Merkura: sreća, moć, ali i zloba. To je jedna od četiri ključne zvezda koje čuvaju nebesa. U zodijaku iz Dendere, Južna riba je nazvana Aar (potok). Prepoznajemo ideju navodnjavanja i plodnosti, izobilja i zadovoljstva. 

„Na ogoljenim brdima otvoriću reke i usred dolina izvore. Pustinju ću pretvoriti u jezero, a bezvodnu zemlju u izvore vode.“ Isaija, 41:18. „Naslađuju se izobiljem iz doma tvoga, napajaš ih bujicom lepih stvari. Jer je u tebi izvor života, tvojom svetlošću mi vidimo svetlost.“ Psalmi, 36:8-9. 

U Bibliji kralja Džejmsa, to je prevedeno kao and thou shalt make them drink of the river of thy pleasures. U hebrejskom originalu upotrebljen je izraz nahal (nun-he-lamed), što se prevodi kao potok, i eden (ain-dalet-nun), odnosno zadovoljstvo. U Knjizi zakona takvu analogiju nalazimo u stihu 1:61: 

„Pale or purple, veiled or voluptuous, I who am all pleasure and purple, and drunkenness of the innermost sense, desire you.“ Takođe i u 1:52: „I give unimaginable joys on earth: certainty, not faith, while in life, upon death; peace unutterable, rest, ecstasy; nor do I demand aught in sacrifice.“ 

U ovom sazvežđu možemo prepoznati i čuvenog Dagona, staro bliskoistočno božanstvo predstavljeno u obliku čoveka-ribe, poput muške sirene. Njegova uloga, između ostalog, bila je i staranje nad poljoprivredom, kao božanstva koje donosi vodu, poplavu i otud je povezan i sa navodnjavanjem. Kod Grka je ovo sazvežđe pomen na Afroditino pretvaranje u ribu. U Sola Buska špilu karta petica mačeva predstavlja pet mačeva uspravno položena sa vrhovima na dole u jedan veliki ćup ili kazan odignut od zemlje.