Podrška

Ukoliko vrednujete moj rad to možete iskazati podrškom preko računa 360-0381638245750-08 ili paypal.me/DorijanNuaj

Sunday, January 14, 2018

Magijski značaj Meseca

Foto: Besnik Hamiti

Ovaj tekst objavljen je u mojoj knjizi "Mistični okultizam" u okviru mojih Sabranih ezoterijskih spisa

Mesec je glavni činilac koja potvrđuje geocentrični model svemira samim tim što kruži oko Zemlje. Mesec je taj koji Zemlju čini središtem vasione a samim tim i nas. Otud je Mesec otac ljudske svesti i ljudske volje od koje je istorijski čovek gotovo odustao prepustivši se Suncu kao životvornoj Majci čije kapije vode izvan univerzuma ali i zatvaraju u njega. Lunarni putevi u i izvan ovog univerzuma su zaboravljeni. Zato je Mesec kasnije proglašen ženskim iako je suštinski muško, čime je u ljudskoj svesti izvršena zamena polova Sunca i Meseca. Zapravo, duh Meseca je muški a duh Sunca ženski. Tako je u davnoj prošlosti stvorena pretpostavka za svu zabunu istorijskog te naposletku i našeg vremena, kao i vremena koja tek dolaze. Semitske paganske religije su u priličnoj meri sačuvale ostatke takve svesti jer je za njih Mesec (Sin) bio muškog pola. U kabali imamo drevno ime lunarnog božanstva Šadaja (Šadaj El Haj) kao Božje ime pridodato sefiri Jesod (Temelj) koja je pripisana Mesecu. U slovenskim jezicima imenica Mesec je muškog pola dok je Sunce polno neodređeno. U indijskoj fiziologiji suptilnog tela postoje tri glavna kanala (nadi) za protok svesti: ida, pingala i sušumna. Ida kontroliše mentalne procese i pripada Mesecu, dok je pingala vezana za životne procese i pripada Suncu. Vidimo da je funkcija lunarne ide u suštini muške prirode (manas) a solarne pingale ženske (prana). Sušumna je u ulozi sjedinjenja, kanal za probuđenu duhovnu svest.

Jedino u odnosu na položaj Meseca mi imamo pravo na tvrdnju da se nalazimo u središtu svemira. Mesec nam daje za pravo, a ako nam daje za pravo, daje nam i moć da tako bude. U tome leži suština magijskog značaja Meseca. Zamislimo situaciju u kojoj nema Meseca. Zamislimo da smo prepušteni ogoljenoj tiraniji ritmičnog Sunca kao suverenog vladara našeg neba bez premca. Zamislimo stanje ljudske svesti bez zaštitničke uloge Meseca, bez njegovih mena koje su nam stvorile svest o promeni, o vremenu i merenju protoka vremena. Kakvo bi to čovečanstvo bilo bez Meseca? Pa ne bi ga bilo jer je postojanje Meseca u orbiti Zemlje preduslov stvaranja i postojanja čoveka kao mikrokosmosa. Bez Meseca čovek ne bi bio mikrokosmos nego sličniji životinji ili bi možda bio poput bogova. Ako smo u mitskom Zlatnom dobu bili poput bogova onda je nešto povezano sa Mesecom u osnovi udesa koji je zadesio zlatni naraštaj bogolikog čovečanstva. Kako god bilo, Mesec nas čini ljudima kakvi sada jesmo. Prividna jednakost veličine diskova Meseca i Sunca, posmatrano sa Zemlje, pokazatelj je te mikrokosmičnosti i uravnoteženosti čoveka te svakolikog života na našoj planeti. Zamislimo situaciju da imamo dva meseca! Zamislimo nebo kojim plove dva meseca, a onda pokušajmo razumeti kakve bi posledice to imalo po život na Zemlji. Naša svest bila bi potpuno drugačija. Sav život na Zemlji bio bi drugačiji. Bez Meseca, dnevna tiranija Sunca i noćne praznine bila bi nesnosna.

U magijskom smislu Mesec je posrednik uticaja svih nebeskih tela, uključujući i Sunce, jer odbija sunčeve zrake. Istovremeno Mesec je i zaštitnik života na Zemlji budući da predstavlja neposrednog čuvara zemaljskog sveta, nešto poput Saturna koji čuva svet unutrašnjih planeta unutar sunčevog sistema. Mesec u svojih dvadeset osam faza, svojom pojavnošću predstavlja sedam tradicionalnih planeta univerzuma drevnih naroda (Saturn, Jupiter, Mars, Venera, Merkur, Sunce kao planetu i samog sebe). Svaka od tih sedam planetarnih priroda ogleda se kroz četiri modaliteta koji predstavljaju tradicionalne elemente. Dakle, po četiri lunarne faze pripadaju svakoj planeti u varijantama Vatre, Vode, Vazduha i Zemlje kao elementa tako da svaka faza ima svoju astrološku lunarnu kuću. Mikrokosmički položaj Meseca sledi lunarne faze dok njegova makrokosmička pozicija sledi lunarne kuće. Lunarne kuće su staništa Meseca na nebu, a u mikrokosmičkom smislu mesečeve faze imaju svoje stanice unutar prirode ljudskog bića. Glavna uloga Meseca je u uobličavanju i usmeravanju kosmičkih uticaja ka Zemlji, zvezda ali i Sunca tokom noći. Kada se kaže „kosmički uticaj“ valja imati na umu da je čovek pre svega i iznad svega mikrokosmos, što znači da u sebi sadrži čitav univerzum. Ljudsko biće ima sposobnost da osvesti svaki delić svemira, da komunicira sa svakim delom univerzuma posredstvom određenih saobraznosti koje ljudsko biće u svojoj celokupnosti ima sa svemirom. Na primer, čovek sadrži prirodu elemenata, zatim planetarnu prirodu te naposletku zvezdanu prirodu. Svako nebesko telo ima svoj aspekt, svog predstavnika u ljudskoj prirodi. Čitav svemir bi mogao biti oslikan na ljudskoj koži, sve planete, zvezde, sazvežđa. Ljudsko biće je hram a hram je slika univerzuma.

Zamislimo zigurat, odnosno piramidalnu strukturu sačinjenu od sedam nivoa ili spratova, poput onog legendarnog Nabukodonosorovog u Vavilonu, ali za ovaj prikaz prilagođenog onom što želim istaknuti. Svaki sprat pripada određenoj planeti. Prizemlje ima osamdeset i jednu sobu i pripada Mesecu. Nivo iznad njega je Merkurov sprat i ima šezdeset četiri sobe. Sledeći pripada Veneri sa četrdeset devet soba, a onaj iznad Suncu sa trideset šest soba. Poviše Sunčevog je Marsov sprat sa dvadeset pet soba, iznad kojeg je Jupiterov sa šesnaest i na vrhu Saturnov sprat sa devet soba. Ukupno sedam nivoa i dvesta osamdeset soba. Primetićete da je redosled planeta usklađen sa dijagramom kabalističkog Drveta života a da brojevi 81, 64, 49, 36, 25, 16 i 9 odgovaraju tzv planetarnim kamejama odnosno pitagorejskim magičnim kvadratima. Magični kvadrati, odnosno kameje, predstavljaju geometrijsko-numerički izraz ezoteričnih priroda tradicionalno pripisanih planetama, a to su Saturn, Jupiter, Mars, Venera, Merkur, kao i Sunce i Mesec, koji su u drevnim astro-magijskim i religijskim doktrinama imale status planeta. Svaka od njih predstavlja univerzum iz perspektive određene planetarne prirode. Na primer, priroda Saturna predstavljena je kvadratom od devet polja označenih brojevima, poređanih u tri reda i tri kolone, tako da zbir brojeva svake kolone i svakog reda, kao i zbir dijagonala uvek bude isti (u tom slučaju 15). I tako za svaku planetarnu prirodu. Obično se kameje koriste za iscrtavanje sigila koji imaju svoju upotrebu u magijskim operacijama ili za izradu za talismana.

 Svaka od dvesta osamdeset soba zamišljenog zigurata predstavlja po jedan deseti deo svake od dvadeset osam lunarnih faza i zauzima oko 1 stepen i 16 sekundi zodijačkog kruga te sadrži po jednu ili više zvezda. Otprilike na svakih stotinu godina te zvezde pređu iz jedne u drugu sobu ovog volšebnog imaginarnog zigurata. Na primer, zvezda Betelgez je u našem vremenu saobrazna završetku sedme Mesečeve mene, odnosno periodu Mesečevog rasta (prva četvrt) i na mikrokosmičkoj kružnici nalazi se u predelu između srca i vrata, krećući se niže. U imaginarnom ziguratu Betelgez se nalazi u dvadesetoj sobi solarnog sprata (polje pod brojem 20 u kvadratu Sunca). Tako kroz naše biće plovi čitav nebeski svod, svaka vidljiva zvezda i planeta, Sunce i Mesec. Sve što postoji tamo može biti prizvano u našu svest. Bez postojanja Meseca nama sa Zemlje to ne bi bilo moguće. Mesec je poput nekakvog (de)modulatora telepatskih talasa, da se tako izrazim. Sve šta bi trebalo da uradimo jeste da pratimo Mesečev ritam kretanja i faza i da pomoću mnemotehnike upamtimo saobraznosti važne za ovaj proces. A onda, kada budemo spremni, možemo pozvati određenu inteligenciju sa neke od zvezdanih odredišta i spoznati nešto što zaključani u materijalistički, religijski ili čisto intelektualni oklop nikada ne bismo mogli.

Mesečeva kameja (talisman)

Upravo je u tom procesu uspostavljanja telepatskog kontakta i komunikacije sa dalekim inteligencijama zvezdanih odredišta, uloga Meseca kao nekoga ko nam to omogućava, nezamenljiva. Mesečeva priroda, osim što može biti određena i kao neka vrsta (de)modulatora, takođe može biti i obuhvaćena pojmom rezonantne kutije, budući da je Mesec kao nebesko telo šupljikave građe. Međutim, valja napomenuti da inteligencija Meseca ima širok spektar svojih izražaja, od onih naklonjenih čoveku do krajnje neprijateljskih i opakih. Mesec je magijsko kosmičko ogledalo, pa sve šta je sadržaj kosmosa ujedno je i sadržaj Meseca. Kao što ogledalo samo po sebi nema dubinu, tj nema dušu, tako i Mesec nema onu životnu silu koja bi to nebesko telo činilo živim na način kao što su planete žive. U samom središtu Meseca nalazi se šupljina. Ta šupljina je, između ostalog, stecište svojevrsnih vampirskih magijskih sila. Istovremeno, središte Meseca je i sedište njegove snage gde se uliva snažna energija Sunca i drugih planeta solarnog sistema, kao i dalekih zvezda iz čega se cedi nektar večnosti soma, haoma, ambrozija bogova. Magični kvadrat Meseca u svom centru sadrži broj 41 koji pisan na hebrejskom sadrži dva tzv majčinska slova alef (1) i mem (40). Zajedno oni obrazuju reč koja se odnosi na utrobu. Mesečeva utroba savršen je magijski instrument, istovremeno strašna i privlačna, jalova i blagorodna, ubistvena i životvorna. To je magična ženstvenost koja u svojoj nutrini porađa mušku inteligenciju, drevnog lunarnog muškog boga kao prototip svakolike muškosti na Zemlji. Bez tog detalja Adama ne bi bilo, ne bi bilo muškaraca, pa samim tim ni ljudskih bića kakva jesu takođe ne bi bilo.

 Broj 41 predstavlja oblik proširenja broja 5, a takođe se nalazi u centru Saturnove kameje. Dakle, u središtu ove dve kameje imamo pentagram. Broj 41 je, kao što sam pomenuo, kombinacija hebrejskih slova mem-alef. Slova koja ga čine označavaju elemente Vodu i Vazduh. Tako u tome možemo videti duh nad primordijalnim vodama, odraz duha u ogledalu vode, refleksiju najviše mudrosti ali i odraz ludila, vode zaborava. U lunarnoj kameji, iznad broja 41 nalazi se njen najveći broj 81, a odmah ispod središta smešten je ulazni broj kameje 1. Ulaz, izlaz i centar lunarne kameje su praktično jedan do drugoga. Čitava ta kolona brojeva u sebi sadrži broj jedan, odnosno slovo alef, jer broj alefa jeste 111. Središnja kolona predstavlja vertikalni krak lunarnog krsta i deli kameju na dve jednake polovine, levu i desnu, što odgovara dvema osnovnim fazama Mesečevog ciklusa. Svi brojevi desno od te osnovne ose pripadaju fazama opadanja, dok ovi levo označavaju period punjenja. Horizontalni krak tog krsta deli brojeve lunarne kameje na gornje i donje: gornje - kada je Mesečev disk većim delom svoje površine pod senkom, bilo da raste ili opada, i donje - kada je Mesečev disk većim delom svoje površine osvetljen. Donji desni kvadrant lunarne kameje jeste Mesec u opadanju nakon uštapa do polovine (faze od 15 do 22). Gornji desni kvadrant označava faze od 22 do 28, od polovine do mladine. Gornji levi kvadrat jeste mladina u punjenju do prve polovine (faze 1 do 8). Donji levi kvadrat je od prve polovine do uštapa (faze 8 do 15). Kao što vidimo, tok lunarnih faza u kameji Meseca ima smer nasuprot kretanja kazaljke na satu.

Primetićemo da su svi brojevi centralnog krsta lunarne kameje neparni i kada ih svedemo na proste brojeve dobijamo sledeći niz: 384951627, što jeste niz brojeva od 1 do 9. Njihov zbir daje broj 45, što istovremeno predstavlja i zbir svih brojeva kameje Saturna. Time dolazimo do još jedne podudarnosti između kvadrata Saturna i Meseca, najmanje i najveće kameje. Obratite sada pažnju na donji desni deo kameje Meseca, fokusirajući se na oblik koji obrazuju sledećih pet brojeva: 53, 3, 43, 75, 35. Na istom položaju u preostala tri kvadranta videćete da neparni brojevi zauzimaju isti takav položaj u L obliku, (ugao od 90 stepeni). Dakle, imamo krst formiran od neparnih brojeva, a onda i četiri L, takođe formirana od neparnih brojeva, a što asocira na simbol krsta sa četiri ocila. Međutim, tu ima još jedan detalj, jer su četiri broja u samim uglovima lunarne kameje takođe neparni. Sada slika rasporeda svih neparnih brojeva u lunarnom kvadratu daje krst sa polumesecom i zvezdom u svakom kvadrantu. To podseća na tradicionalni Mesečev pečat, ali daje drugačiju perspektivu. Takođe, ono što je karakteristično za lunarnu kameju jeste da dijagonala brojeva koja ide od donjeg levog ugla ka gornjem desnom, izražena u prostim brojevima daje niz od devet petica. To je dijagonala petice. Nasuprot njoj je dijagonala od 1 do 9, naravno, izraženo prostim brojevima. Broj pet koji se ovde pojavljuje povezan je sa prirodom Geburaha, odnosno Marsa, a što ima veze sa snagom. U kabali, bog Meseca je Snažni, Svemoćni, Šadaj, bog života. Ime lunarne sefire na Drvetu života je Jesod, što se prevodi kao temelj. Mesec je stoga temelj čitave konstrukcije Drveta, a što podseća na antičkog Atlasa ili egipatskog boga Šu koji pridržava nebo.

mikrokosmička putanja Mesečevih faza

Središnji krst Mesečevog talismana ukazuje na dve prirode duha. Vodoravna središnja linija brojeva (57, 17, 49, 9, 41, 73, 33, 65, 25) je pasivni vid duha. Polja pod brojevima 57, 17, 49, 9 jesu pasivni aspekt duha u odnosu na element Vode. Polja pod brojevima 73, 33, 65, 25 predstavljaju pasivni aspekt duha u odnosu na element Vode. Uspravna središnja linija brojeva (21, 71, 31, 81, 41, 1, 51, 11, 61) ukazuje na aktivni vid duha. Od toga, polja pod brojevima 21, 71, 31, 81 jesu aktivni duh u odnosu na element Vazduha, a polja pod brojevima 1, 51, 11, 61 označavaju aktivni duh u odnosu na element Vatre. Brojevi u krajnjim uglovima kameje jesu polja gde je elementarna priroda najizraženija. Tako je polje pod brojem 77 izraz najzemaljskijeg vida elementa Zemlje, polje 45 je vatreni aspekt Vatre, polje 5 vodeni aspekt Vode, dok je 37 vazdušni aspekt Vazduha. Brojevi 45, 44, 76 i 4 jesu vatreni kvadrant vatrenog kvadranta Mesečeve kameje; isto tako 77, 28, 68 i 36 su zemljani kvadrant zemljanog kvadranta kameje itd za svaki ugao. Brojevi 66, 34, 35 i 75 čine vodeni kvadrant vatrenog kvadranta kameje. Svaki broj, u skladu sa svojim položajem na kameji, predstavlja posebnu prirodu sačinjenu od kombinacije elemenata.

U lunarnom magičnom kvadratu osnovnih brojeva, red i kolona gornjeg levog ugla počinju nizom: 162738495. To je svojevrsni kod sefira Keter i Malkut projektovan u lunarni kvadrat. Tako dobijamo redosled sefirotskih projekcija: 1 – Keter, Malkut (Zemlja), 6 – Tifaret, Sunce, 2 – Hokmah, sfera zodijaka, 7 – Necah, Venera, 3 – Binah, Saturn, 8 – Hod, Merkur, 4 – Hesed, Jupiter, 9 – Jesod, Mesec, 5 – Geburah, Mars. Na osnovu polaznog broja svakog reda i kolone određujemo sefirotsko-planetarnu analogiju svakog numeričkog polja u lunarnom kvadratu. Sada znamo kakve sile vladaju kojim poljem. Na primer, polje 44, svedeno na broj 8, nalazi se u vatrenom delu lunarnog kvadrata. To je vatreni Merkur sa manjinskom vazdušnom komponentom u preseku uspravnog i vodoravnog lunarnog uticaja. Dalje proučavanje ovih analogija, nakon ovih osnovnih natuknica, ostavljam čitaocu. Otkrivanje prirode svakog polja stvar je dubokog fokusa. Kakav je tačno kvalitet „vatreni Merkur sa manjinskom vazdušnom komponentom u preseku uspravnog i vodoravnog lunarnog uticaja u kvadratu Meseca“ iziskuje posebno udubljivanje, jer to nije nešto što se može shvatiti na uobičajeni način. 

1

6

2

7

3

8

4

9

5

6

2

7

3

8

4

9

5

1

2

7

3

8

4

9

5

1

6

7

3

8

4

9

5

1

6

2

3

8

4

9

5

1

6

2

7

8

4

9

5

1

6

2

7

3

4

9

5

1

6

2

7

3

8

9

5

1

6

2

7

3

8

4

5

1

6

2

7

3

8

4

9

Lunarni magični kvadrat sveden na osnovne brojke

 Sada ćemo projektovati mesečeve faze na mikrokosmos. Prva faza punjenja Meseca, odnosno novi Mesec pa sve do polovine, počinje od temena (čakra sahasrara) i zaključno sa osmom fazom dolazi do srca (čakra anahata). Druga faza punjenja, od polovine do uštapa, počinje od srca i zaključno sa fazom 15 dolazi do nivoa čakre muladare. Treća faza, odnosno opadanje, od muladare penje se naviše do faze 22, odnosno srca - anahate. Četvrta i završna faza dolazi nazad do temena glave, odnosno čakre sahasrara. Kabalistički, mlada mesečina u punjenju, izvire iz Ketera, i kako raste, ide levom stranom čoveka (na dijagramu Drveta života to je Desni stub), da bi se pri uštapu, mikrokosmička lunarna putanja našla u sefiri Malkut. Opadanje Meseca predstavlja uzdizanje desnom stranom čoveka (Levi stub). To veoma podseća na meditaciju kruženja svetlosne struje „Šin-tet“ koja predstavlja korak dalje nakon vežbe Srednjeg stuba, datog u kurikulumu Zlatne zore. Ovde uviđamo značajnu kosmičku simboliku izraženu dijagramom Drveta života, na kome Levi i Desni stub, kao elementi Drveta spoznaje dobra i zla, predstavljaju Mesec u opadanju, odnosno u punjenju. U tom smislu Levi stub (desna strana čoveka) je opadajući Mesec, odnosno sila koja ide odozdo ka gore, dok je Desni stub (leva strana čoveka) - Mesec u rastu, odnosno sila koja ide odozgo ka dole. Tako na osnovu lunarne faze možemo biti svesni gde se tačno na našoj mikrokosmičkoj mapi nalazi Mesec. Sada je jasno zašto je pun Mesec povezan sa fenomenom likantropije, jer se uštap poklapa sa čakrom muladarom.

Obratio bih pažnju na neka pitanja koja temu Meseca uvezuju sa dobom Vodolije. Alister Kroli je u svom magijskom sistemu koristio tarot karte i hebrejski alfabet u funkciji dijagrama Drveta života kao orijentira razumevanja univerzuma, makrokosmosa tako i mikrokosmosa. Kao što je poznavaocima okultne istorije poznato, Kroli je sledio šemu podudarnosti koja po jedno hebrejsko slovo vezuje za po jednu veliku tarot arkanu. Ta šema je potekla iz učenja Zlatne zore, uslovno govoreći. Međutim, Kroli je uneo izmenu u taj redosled zamenivši arkane slova cadi i he, u skladu sa uputstvom koje je dobio od entiteta koji mu je diktirao „Knjigu zakona“. U toj knjizi piše da su sva slova „stare knjige“ (velike tarot arkane) ispravne, ali „cadi nije zvezda“. Kroli je to protumačio na način da je kartu Zvezda, koja je po Zlatnoj zori, atribucija slova cadi, dodelio slovu he, čiji je tarot pandan karta Car. Tako su Car i Zvezda zamenili svoja mesta na Drvetu života. Posledično, uticaj sefire Necah (Venera), u eonu Horusa, ide kroz Cara. Zvezda je tradicionalno povezivana sa znakom Vodolije (Saturn), dok je Car bio Ovan (Mars). U starom je eonu Venera kroz Vodoliju delovala na Mesec, a po Krolijevoj formuli to bi sada trebalo da čini kroz Ovna. Staza cadi, koja povezuje Mesec i Veneru, sada je vatrena a više ne pripada vazdušnom elementu. U praktičnom smislu, ovaj igrokaz simbola najavljuje dalekosežne promene, a u suštini tih promena nalazi se Mesec koji će u naredna dva milenijuma biti naelektrisan. To je, reklo bi se, tehnički cilj, ili posledica nastupanja Novog Eona. Upotrebio sam reč „naelektrisan“ u nedostatku boljeg izraza za promenu prirode Meseca u značenju vatrenog elementa.

feničanski oblik slova samek

Pomenuto „naelektrisanje“ Meseca je namera Ank-af-na-Khonsua (Onaj koji živi za Konsua – (lunarno božanstvo), davno preminulog egipatskog sveštenika sokoglavog boga Mentua[1] (VIII vek pre nove ere) prikazanog na Steli Otkrovenja.[2] Upravo je duh ovog egipatskog sveštenika opseo nesvakidašnjeg i ekscentričnog engleskog mladića Krolija, 1904. godine u Kairu („Pobednički grad“). Posredstvom Krolija, kao „proroka novog eona“ ovaj stari duh, u službi sokoglavog ratničkog gospoda, namerava da „zapali“ Mesec, pokretanjem okultne struje pod imenom Telema. Dakle, Kroliju je naloženo da na magijskom i simboličkom nivou stvori uzroke za naelektrisanje Meseca. Magijske sile koje će dodatno naelektrisati Jesod, temelj Drveta života, odnosno Mesec, imaju svoje predstavnike među tri velike arkane tarota shvaćenih kao odgovarajućih staza Drveta koje se iz viših sefira ulivaju u Jesod. Te staze / arkane su: Car, slovo cadi, dolazi iz Necaha (Venera); Umerenost, slovo samek, dolazi iz Tifareta (Sunce); Sunce, slovo reš, dolazi iz Hoda (Merkur). Posledično, Mesec će sjajiti jače a električna lunarna energija osvetliće Zemlju. Pojačano lunarno isijavanje stvaraće utisak da se mesečev disk povećao. Ljudska svest će stoga dosegnuti nivo predstavljen sefirom Tifaret (Lepota). U pitanju je proces intenzivne solarizacije ljudske svesti u narednih par hiljada i nešto godina. Taj proces predstavljen je jednom od tri pomenute arkane / staze, a to je Umerenost, odnosno četrnaesti ključ tarota i slovo samek, koje označava stub.

Slovo samek, u svojoj primitivnoj osnovi, jeste trostruki krst. Motiv trostrukog krsta u tarotu se pojavljuje na karti Prvosveštenik čija je jedna od uloga inicijatorska. Taj trostruki krst sameka ukazuje na trostruku vatru koja se iz viših sefira usmerava ka Jesodu. Po Kroliju, vreme tame na Zemlji moglo bi potrajati barem još pet vekova nakon čega bi trebalo nastupiti obnavljajući period blagotvornih uticaja Novog eona. Alternativa tome je katastrofa čovečanstva.


[1] Čije se svetilište nalazilo u gradu Teba. Mentu je oblik boga Horusa i predstavlja oličenje boga rata.

[2] Drvena stela otkrivena 1858. godine u posmrtnom hramu kraljice Hatšepsut iz XVIII dinastije. Izvorno je napravljena za Ank-af-na-Khonsua u cilju da podrži njegov zagrobni život.