Pogled na ezoteriju, mitologiju, istoriju, imaginaciju, ideologiju, kroz eseje, priče i poeziju
Wednesday, December 21, 2022
Kralj diskova u tarotu
Sunday, December 18, 2022
Kraljica diskova u tarotu
Wednesday, November 16, 2022
Princeza / Paž diskova u tarotu
Saturday, November 5, 2022
Šestica diskova u tarotu
U kontekstu dnevnog ritma, ova arkana označava ponoć. Po Zlatnoj zori, astrološka atribucija Šestice diskova je Mesec u Biku (lunarna egzaltacija), i odnosi se na drugu dekadu ovog znaka. Među velikim arkanama to su Prvosveštenica i Prvosveštenik. Sama ta činjenica najavljuje usklađenost i komplementarnost. Po Pikatriksu to je dekada moći, uzvišenosti i vlasti nad ljudima, a što je vizuelno predstavljeno kroz lik nagog muškarca koji u ruci drži ključ. Po Zlatnoj zori ta je karta povezana sa materijalnim uspehom. Njena kabalistička atribucija je šesta, solarna, sefira Tifaret koja izražava ideju ravnoteže. U Sola Buska špilu prikazan je pognuti marljivi kovač poviše koga je, kao na nekoj platformi, uredno složeno šest diskova. Drugoj dekadi Bika odgovara sazvežđe Eridanus, po uzoru na mitsku reku u koju se sunovratio Faeton. Okeanov sin Eridanus bio je božanstvo ove reke koja je predstavljala granicu sa hiperborejskim kraljevstvom. U krajnjem praktičnom vidu mit o Eridanusu ukazuje na gašenje vatre, pad ili sunovrat vatrenog elementa, užarenog meteora, ili pak kakve umišljene ljudske veličine, usijane glave, u vodeni ambis. Eridanus se načelno smatra rekom mitskog Zapada i pominje se u pričama o Herkulovom putovanju ka vrtu Hesperida i poduhvatu Jasona i Argonauta. U dubljem smislu, to je paradigma inicijacijskog puta ili hodočašća, te Eridanus možemo smatrati svetom vodom posvećenja. To je ona sveta vodica kojom Prvosveštenik blagosilja, Mesečeva rosa, u tantrističkom smislu magijskim vibracijama natopljena sekrecija Prvosveštenice. Tako Šesticu diskova možemo tumačiti u kontekstu blagoslova. Naposletku, simbolizam reke je višeznačan, a razloge za optimizam povodom ove karte možemo naći u činjenici da reka, osim što plavi, takođe nanosi i plodan mulj. Međutim, kao što se da naslutiti, tu postoji još jedan momenat povezan sa vatrenim elementom. U pitanju je vatrena reka, nešto poput toka lave. Biblijsku potvrdu takvog viđenja nalazimo u knjizi proroka Danila a odnosi se na viziju tzv Strašnog Suda:
„Dok sam gledao, bili su postavljeni prestoli i Pradavni je seo. Odeća mu je bila bela kao sneg, a kosa na glavi kao čista vuna. Presto mu je bio plamen ognjeni, a točkovi oganj razgoreo. Ognjena reka je tekla i izvirala ispred njega. Hiljade hiljada služilo mu je, i deset hiljada po deset hiljada stajalo je pred njim. Sud je seo i svici su se otvorili.“ Danijel, 7:9-10.
U Knjizi zakona, 3:3, piše:
„Now let it be first understood that I am a god of War and of Vengeance. I shall deal hardly with them.“
Potom u Isaija 12:10, piše:
„Mnogi će se očistiti, ubeliti i pročistiti. A zli će činiti zlo, i ko je god zao neće razumeti; ali će razumeti oni koji su razumni.“
Na to Knjiga zakona u stihu 1:50 odgovara:
„There is a word to say about the Hierophantic task. Behold! there are three ordeals in one, and it may be given in three ways. The gross must pass through fire; let the fine be tried in intellect, and the lofty chosen ones in the highest.“
Naposletku, u stihu 12:11 kod Isaije imamo:
„Od vremena kada bude ukinuta svakidašnja žrtva i postavljena gadost koja pustoši, biće hiljadu dvesta i devedeset dana.“
Ta gadost koja pustoši, u Knjizi zakona, stih 3:19, pominje se na sledeći način:
„That stele they shall call the Abomination of Desolation; count well its name, & it shall be to you as 718.“
Tuesday, October 18, 2022
Princ / Vitez diskova u tarotu
Wednesday, August 17, 2022
Osmica mačeva u tarotu
Osmici mačeva odgovara prva dekada Blizanaca kojom vlada Jupiter. Točak sreće i Ljubavnici. Za Pikatriks, to je dekada računa, novčanih transakcija, ali i znanja o brojevima i neprofitnim veštinama. Tu se pojavljuje slika čoveka koji u ruci drži štap i koji se nalazi u službi drugih. Po Zlatnoj zori, Osmica mačeva je Lord of Shortened Force, što se tumači kao Uplitanje. Previše angažovane sile za neku malu stvar, previše pažnje na detaljima. U Krolijevom tumačenju, Osmica mačeva znači nedostatak revnosti i istrajnosti u stvarima koje se tiču uma i borbe. Volja biva osujećena slučajnim i nepredvidivim uplivima. Osmici mačeva odgovara sazvežđe Lepus (Zec) koje se nalazi pod levim stopalom Oriona. Glavna zvezda ovog sazvežđa je Arneb (neprijatelj onog koji dolazi).
„I zgazićete zle, jer će oni biti kao prah pod vašim nogama onog dana kad učinim ono što sam naumio, kaže Gospod nad vojskama.“ Malahija, 4:3. Kod Isaije je to još jasnije: „Gazih sam u kaci, niko od ljudi iz naroda nije sa mnom bio. Gazio sam ih u svom gnevu, zgnječio sam ih u svojoj jarosti. Njihova je krv prskala po mojim haljinama i odeću je moju isprljala. Jer mi je u srcu dan osvete, došla je godina da otkupim one koji su moji. Gledao sam, ali mi niko nije pomogao. Čudio sam se, ali niko mi nije pružio podršku. Tada je moja mišica donela spasenje, moj gnev me je podržao. I gazio sam narode u svom gnevu, opio sam ih svojom jarošću i prolio na zemlju njihovu krv.“ Isaija, 63:3-6. U Knjizi zakona, 3:7-8, pronalazimo sličnost: „I will give you a war-engine. With it ye shall smite the peoples; and none shall stand before you.“
Osim toga, ovo sazvežđe neki poistovećuju i sa biblijskim likom Kainom, koji je ubio svog brata Avelja, a što ukazuje na bratoubistvo, podmuklost, izopačenu zavist i ljubomoru. Ovo poistovećivanje Kaina sa Lepusom, ima veze sa Mesecom, budući da su mnogi narodi u mesečevom reljefu prepoznavali zeca i na neki način to povezivali baš sa ovim sazvežđem. Moguće da u tom reljefu možemo prepoznati i onaj čuveni Kainov znak. U bibliji imamo poveznicu sa kaznom za religijski prestup:
„Jednom, kad su Izraelovi sinovi bili u pustinji, našli su nekog čoveka kako skuplja drva u Subotu. Oni koji su ga našli kako skuplja drva doveli su ga pred Mojsija i Arona i pred ceo zbor. Stavili su ga pod stražu jer još nije bilo jasno rečeno šta treba da se učini s njim. Gospod je rekao Mojsiju: Taj čovek neka se pogubi, neka ga ceo zbor zaspe kamenjem izvan logora. Tako ga je ceo zbor izveo izvan logora i zasuo ga kamenjem, i on je umro, kao što je Gospod uputio Mojsija.“ Četvrta knjiga Mojsijeva / Brojevi, 15:32-36.
Kod Egipćana je sazvežđe Lepus označavalo Ozirisovu barku, što ima veze sa podzemnim svetom, svetom mrtvih, dakle opet sa Mesecom. Takođe, druge biblijske asocijacije povodom ovog sazvežđa ukazuju na sledeće likove i motive: Magdalenine suze, suze Jude Iskariotskog, Isak sa drvima za paljenje obredne žrtve, patrijarh Jakov. Grčka mitologija zvezdu Arneb povezuju sa ostrvom Leros na kome se nalazilo značajno svetilište mesečeve boginje Artemide. Po Ptolomeju ovo sazvežđe je poput Saturna i Merkura: brzo razmišljanje, stidljivost, ponos, prkos, obazrivost, plodnost. Osmica mačeva Sola Buska špila prikazuje mladića koji desnom rukom pridržava, kao da grli, sedam mačeva uredno poređanih da stoje u jednom velikom ćupu uzdignutom od tla, dok levom rukom drži mač u ruci usmeren naviše.
Thursday, June 30, 2022
Moral i kodeks
„Sve dok je bivstvo jedno, propis, zakon nije neophodan; nije potrebna dobrota; nisu potrebni sveci... Kada su, pak, stigli sveci i doneli dobro i zakon, doneli su i razlikovanje. Jedinstvo je nestalo. Bivstva su se raspršila na dobro i zlo, na sever i jug, na istok i zapad. A zajedno s granicama doneto je Ja... jedinstvo bivstva se razbilo u paramparčad. To su sve grehovi svetaca. Greh morala. Greh granica. Greh Ja.“ Bela Hamvaš, Scientia Sacra
Monday, June 6, 2022
Devetka diskova u tarotu
Sunday, June 5, 2022
Arkana Mesec u tarotu
Osamnaesto
tajanstvo tarota izraženo je kartom Mesec. Elifas Levi za osamnaest kaže da je
to broj verske dogme. Keri Jejl Viskonti Sforca na ovoj karti prikazuje lepo odevenu
damu koja u desnoj ruci drži mesečev srp. Neki u njoj vide boginju Dijanu.
Sličan prizor zatičemo i u verziji Pierpont Morgan Bergamo. U špilu Šarla VI zatičemo dva astrologa koji imaju šestare. Jedan od njih drži
knjigu, dok je drugi uperio šestar kao da meri prečnik mesečevog diska.
U njihovoj pozadini nalazi se zid, isto kao i na karti Sunce. U D’Este tarotu imamo starijeg
bradatog lika kako ispod mesečine u svesci šestarom iscrtava ili meri. Sličan
prizor je i u Vivil špilu, gde zatičemo mudraca koji sedi pored drveta i
posmatra Mesec iz kojeg ispadaju kapi. Kapi sa Meseca padaju i na karti
Marseljskog špila. Menli Palmer Hol navodi de Žeblenovu ideju koji mesečeve
suze povezuje sa egipatskim verovanjem da su izlivanja Nila izazvana suzama
boginje Meseca. Mantenja taroki daje nam sliku devojke u kočijama koje jezde
nebeskim svodom. Ona u desnoj ruci drži mesečev srp. U Rozenvaldu to je samo
Mesec postavljen između dve nebeske vode.
špil Šarla VI
Marseljski špil daje drugačiju predstavu. Tu imamo dva psa i raka koji izlazi iz vode. U Marseljskom špilu kartama Luda i Mesec zajedničko je prisustvo pasa: kod Lude jednog, kod Meseca dva. Kao da je reč o tri glave mitskog Kerbera koje su se, sa nekom posebnom svrhom, rasporedile u dve arkane. U nekim tarotima imamo psa i vuka, odnosno psa i šakala. Pas, vuk, šakal, ima svoju mitsku težinu. U neku ruku to je vodič duša, ali u nekim mitovima, ove životinje imaju ulogu vodiča Suncu koje prolazi kroz opasni podzemni svet ne bi li mu pomogle da izađe na istoku i stvori novi dan. U egipatskoj mitologiji to Sunce je predstavljeno detetom Horusom kojeg šakal na svojim rukama iznosi iz podzemnih voda. Pas ove arkane je bog Anubis, kojeg je Plutarh opisao kao liniju horizontalnog kruga koji razdvaja vidljivi svet od nevidljivog. Anubis je taj pas čuvar, odnosno čuvar praga, prolaza ili prelaza. U mitološkom kontekstu Meseca imamo čitav niz životinja koje označavaju lunarnu prirodu. Na primer to je pas, babun, zec, ibis, buba, žaba itd. Pas je posebno naglašavan kao mesečeva životinja. Setimo se lovačkih pasa lunarnih boginja Artemide i Dijane. Krabe, rakovi, školjke su se u renesansnim magijskim predstavama često nalazile u rukama lunarnih boginja. Najdžel Džekson navodi poznatog astrologa iz XVII veka, Vilijema Remzija koji je u knjizi Astrologia Restaurata pobrojao neke životinje pod vladarstvom Meseca, a to su krabe, rakovi, školjke, jastozi itd. Menli Palmer Hol podseća da rak ili kraba označava retrogradno kretanje Meseca. Na karti Mesec Marseljskog špila, imamo prikazane pse i zglavkara, lunarne htonske životinje, i upadljivo odsustvo ljudskih likova. Karta odiše atmosferom preobražaja, što podseća na egipatski mit o Amenti, predelu gde obitavaju duhovi preminulih, ali i gde vrebaju mnoge opasnosti. Ukoliko preminuli želi da izađe na svetlost dana večnog života, on se mora preobraziti, a da bi se preobrazio prethodno se mora probuditi. Onaj ko spava u Amenti je smrtnoj opasnosti. Slika raka koji izlazi iz vode i podiže svoja klešta ka Mesecu, ukazuje na egipatski znak ka i pozu tela kojom preminuli u Amenti doziva svoju višu dušu kako bi se spojio sa njome.
d'Este tarot
Julij Berkovski u hrišćanskom ključu mesečeve arkane prepoznaje vrata pakla. Uopšteno, po njemu, karta Mesec, poput Zvezde, simbolizuje drugi svet, astralni svet. Razlika među njima je u tome što Zvezda predstavlja ulazak duše u ovozemaljsku ravan, dok Mesec označava njen odlazak. U užem smislu, po Berkovskom, arkana Mesec ukazuje na put, odnosno na prolaz. Tumači tarota se umnogome slažu da karta Mesec načelno označava noć. Evo šta Fulkaneli kaže:
„Reč potiče od grčkog nux, niktos, što odgovara latinskom nox, noctis, noć. U pitanju je, znači, stvar koja se rađa noću, potrebna joj je noć da bi se razvila... Vi biste, dakle, da u okrilju vaših materijala izazovete neki generativni proces. No, u tom slučaju, neophodna vam je pomoć prirode, i morate znati da će vam ta pomoć biti uskraćena ako, nesrećnim sticajem ili neznanjem, ne dovedete prirodu u stanje delovanja njenih zakona. Pa koji je onda primordijalni uslov, suštinski, da bi ma kakav generativni proces mogao da se očituje? Odgovorimo umesto vas: totalna odsutnost svake sunčeve svetlosti, čak i difuzne ili najblaže. Osvrnite se, propitajte sopstvenu prirodu. Ne vidite li da se u ljudskom i životinjskom svetu oplođavanje i generisanje izvršava, zahvaljujući određenom rasporedu organa, u potpunoj tami koja se održava sve do dana rođenja? Da li na površini tla, pri punom svetlu, ili u zemlji samoj, u tami, biljno seme može da klija i reprodukuje se? Da li je dan ili noć kada pada oplođujuća rosa koja ga hrani i oživotvorava?... Nije li takođe noć kada vaš organizam, u noćnom snevanju, nadoknađuje svoje gubitke, eliminiše svoje otpatke, obnavlja ćelije, nova tkanja umesto onih koje je dnevna svetlost sagorela, istrošila i razgradila? Nema toga, sve do rada varenja, asimilacije, transformacije hrane u krv i organsku supstancu, što se ne odigrava u tami... Takav je koban uticaj sunca, ne na vitalnost uobličenih individua, nego na generativni proces. I ne verujte da se učinci nekog osnovnog zakona u stvorenoj prirodi ograničavaju samo na organska kraljevstva.“ Fulkaneli, Alhemijska boravišta, tom II, Službeni glasnik, Beograd, 2009, str 95.
špil Žak Vivil
U tamnim tonovima i Alister Kroli opisuje tajanstvo ove karte:
„Nije to dobroćudno, sunčano pijanstvo Dionisovo, već jeziva mahnitost smrtonosnih droga; to je opijenost čula, nakon što je um uništen otrovom ovog Meseca. To je ono što je zadesilo Avrama u Knjizi Postanja: Užas neizmerne tmine sručio se na njega.“ Alister Kroli, Knjiga Tota, Esotheria, Beograd, 1996, str 116.
Videli smo
iz Fulkanelijevog navoda o (re)generišućem svojstvu tame. Otud ova karta
označava proces,
vreme i mesto te ukazuje na
uslove tog dešavanja: nešto se stvara, obnavlja, rađa ili vaskrsava. Kroli kaže
da u sistemu starog eona Sunce nije vaskrsavalo samo iz zime nego i iz noći, a
ova karta, po njemu, predstavlja ponoć. Otud se u Krolijevom dizajnu ove karte
nalazi sveta buba, odnosno egipatski bog Kefra koji drži Sunčev disk. Reč je,
dakle, o inkubaciji, muklom predrođenju. Po Zlatnoj zori, karta Mesec je
dodeljena znaku Riba, odnosno slovu kof, koje označava potiljak te se
dovodi u vezu sa snovima, snoviđenjima, trećim okom, ali i sa etarskim dvojnikom. O simbolici ribe Fulkaneli kaže da je
to hijeroglif za kamen filosofa u njegovom prvorodnom stanju, zato što se
kamen, kao i riba, rađa u vodi i živi u vodi. Vode arkane Mesec su mutne i
mračne. U njima vrebaju čudovišta i ambijent prepun opasnosti, otrova i raznih oblika zagađenja.
To je venska i menstrualna krv.
Mantenja taroki
Monday, May 30, 2022
As diskova u tarotu
Razmatranje
doktrina malih arkana započećemo od diskova, koji po tradiciji, označavaju vrlinu
razboritosti, što ih povezuje sa Pustinjakom. Diskovi su, kako primećuje Pol
Huson, ogledala. Oni su uglačani, od plemenitog metala, te shodno tome imaju
svojstvo refleksije. To im daje lunarnu prirodu. Kako su kružnog oblika, oni su
oblik točkova, a što ukazuje na stalni rad ove vrline, na dijalektiku misaonih,
ali i materijalnih procesa. Diskovi, to su radnici. Otud oni imaju veze sa
zemljanim elementom i označavaju ekonomske, poslovne, finansijske stvari, ali i
proračunatost, pamćenje, predviđanje. Okultisti su diskove nazvali pentaklima,
što je zapravo kovanica koja se odnosi na pentagram, ali u smislu talismana ili
amuleta. U magijskom smislu ti pentakli predstavljaju rad elementala, posebno
gnoma, proces ostvarenja neke magijske namere.
Po učenju
Zlatne zore, ova karta predstavlja koren htonskih moći. Načelno, asovi su
izvori ili koreni elemenata. Oni su poveznica malih arkana i Princeza, odnosno Paževa. U
kabalističkom smislu, asovi su podudarni sa idejom prve
sefire Drveta života – keter. Po Zlatnoj zori ova karta može označavati materijalni dobitak, potom bilo kakav plan ili projekat, te naposletku viziju bogatstva, odnosno sticanja. Bolonjski kartomant Pratesi iz XVIII veka je Jedinicu diskova protumačio kao tablu. Da li je u
pitanju sto, tabla za pisanje, tabla kao platforma, nemam dovoljno informacija,
ali valja pomenuti da se sto pojavljuje na karti Opsenar / Čarobnjak. Dakle, ukoliko
sledimo Pratesija, Jedinica diskova je neka vrsta table, odnosno platforme za
igru, razmenu, operaciju, stvaranje događaja, divinaciju, konstelaciju itd. U
neku ruku ova karta može biti povezana i sa fatalnošću Točka sreće. U pitanju
je veliki krug koji se okreće. Po Alisteru Kroliju,
disk je kovitlajući znamen. Međutim, tabla, disk, može biti uglačani sjajni
objekat, ploča, zlatni poslužavnik koji služi za ogledanje. Upravo je taj sjaj
savršenog uglačanog diska ono u čemu možemo naći mitološki sadržaj koji u
smislu zemljanog elementa, po teoriji hermetičke kabale Zlatne zore, ima svoju
saobraznost u liku arhanđela Uriela (što se sa hebrejskog prevodi kao Bog je
moje svetlo ili Božja svetlost). On je zlato. Njegova strana sveta
je sever (Jov, 37:22). Na hebrejskom se njegovo ime piše sledećim
slovima: alef-vav-reš-jod-alef-lamed, odnosno AVRIAL i ima vrednost 248. Dakle, Uriel je arhanđeo i čuvar elementa Zemlje i
neki ga poistovećuju sa Luciferom kao svetlonoscem. U tom smislu, Uriel je i
vodič svetlosti, što ga dovodi u vezu sa astronomijom / astrologijom /
asterizmom. U Enohovoj knjizi on se pominje kao znalac zvezda i njihovih
puteva i kao vodič nebeskih svetala. U grčkoj verziji Enohove knjige
Uriel je postavljen nad Tartarom u koji su bačeni pali anđeli (pale zvezde). U
nekim apokrifima on je svetlo koje slede oni koji su vaskrsli, a nalazi se i u
ulozi otvarača kapija Hada koji odvodi mrtve na suđenje. To su sve oblici
njegove htonske uloge koja povezuje Podzemlje i noćno nebo. U krajnjoj liniji Uriel
je onaj koji otkriva stvari, bilo da je reč o nečem skrivenom ili o otkrivanju
tajne onima koji to zaslužuju. U takvoj ulozi Uriel igra ulogu onog ko daruje
prosvetljenje.
U Sola Buska špilu Jedinica diskova predstavljena je štitom koji visoko iznad glave drži onaj središnji, jedan od tri anđela u obliku nage krilate dece. Po Emanuelu Svedenborgu, deca anđeli su najviši u hijerarhiji jer njihova pojava ukazuje na najviši nivo čistote. Na vrhu karte je lobanja govečeta, a na levoj strani, bliže dnu, nalazi se osmokraka zvezda. Tumačenje simboličkih hijeroglifa Sola Buska špila iziskuje okultno znanje koje se nalazi van opsega pisca ovih redova.
Saturday, May 7, 2022
Arkana Kula u tarotu
Tajanstvo
Kule je šesnaesto u tarotu. Za Elifasa Levija to je broj hrama. U marseljskoj
verziji ove karte vidimo zlatno-crvenu munju ili možda vatrenu protuberancu
kako udara u vrh kule čiji se krov obrušava a dva ljudska lika padaju na
zemlju. U Rozenvald špilu to je ruševina obasjana teškim
zracima krupnog Sunca. Slično je u tarotu Šarla VI, gde
vidimo polurazrušenu kulu u požaru, bez prisustva ljudskih likova. U Vivil
tarotu Kula nam pokazuje drvo ispod Sunca i uznemirenog mladića koji
gleda ka gore. Ništa se ne obrušava, ali nalik marseljskoj verziji i ovde imamo
tuce kuglica koje padaju odozgo. U Keri Jejl Viskonti Sforca tarotu, karta Kula
prikazuje motiv sličan onom u marseljskoj verziji, kula se
obrušava, dva ljudska lika ispadaju, ali tu u donjem desnom uglu primećujemo
lik starog kralja kome se vide glava i poprsje. Nebeska sila koja se obrušava
na Kulu ovde nije vatrena nego vazdušasta i to u plavoj boji.
Keri Jejl Viskonti Sforca špil
Po Seli
Nikols, naziv La maison dieu (Božja kuća) je izraz pogrešne
transkripcije od La maison de feu (Kuća vatre). Podsetimo se
italijanskog naziva Il Fuoco, na primer. Drugi nazivi ukazuju na munju,
strelu ili prosto toranj. Međutim, Pol Huson primećuje da se u nekim ranijim
špilovima Kula nazivala La maison de Diefel (Kuća đavola). Dakle, Kula
može biti posvećena bogu, đavolu, ognju, munji, streli, a ova poslednja je
često vid božanske intervencije. Kula kao obitavalište đavola ima svoj uzor u
biblijskim stihovima, Apokalipsa 18:2: „Pade, pade Vavilon Veliki i postao je prebivalište
demonima, izvor svake nečistote i skrovište svih nečistih i mrskih ptica!“
Najdžel Džekson pominje da je na verziji
biblije iz XV veka iz Ravene nacrtan anđeo koji napada kulu sa mačem u ruci i
šikljajućim plamenovima. Ima dosta umetničkih primera u poznom Srednjem
veku i malo kasnije, sa sličnim predstavama urušavanja Kule Vavilonske, pa otud
i Kulu tarota možemo smatrati kao jednu od takvih predstava.
Marseljski špil
Nikols primećuje da Kula u tarotu više liči na tamnicu, odnosno građevinu čija je svrha izolacija pre nego mesto okupljanja. Motiv ove arkane jeste božanska intervencija u arogantne poslove otuđenih ili izopačenih ljudi, a što podseća na biblijsku legendu o Kuli Vavilonskoj. Ljudski likovi koji nastanjuju Kulu, usled udara munje, padaju na zemlju. Njihov pad u neku ruku podseća na motiv karte Obešeni. Munja se ovde pojavljuje kao prva u nizu od pet arkana koje nose određeni tip svetlosti. Munja je atmosferska, električna, odnosno zemaljska svetlost. Sledeća u nizu, Zvezda, jeste bledunjava i tajanstvena zvezdana svetlost. Iza nje sledi Mesec, a potom i Sunce, kao izrazi lunarne, odnosno solarne svetlosti. Naposletku, imamo Sud kao predstavu astralne svetlosti. Svim tim svetlostima prethodi tajanstvena mikrokosmička svetlost Pustinjakove svetiljke. Fulkaneli smatra da se simbol kule može tumačiti u svojstvu zaštite, omotača, skloništa, a u alhemijskom žargonu, to je ljuska živinog zmaja. On navodi grčku reč pirgos kao izraz za kulu, sklonište, pribežište. Ta reč u svom korenu sadrži vatru, a ukazuje i na piramidu. Upravo iz pirgosa, snažna žena arkane Snaga, munjevitim potezom, izvlači čudovište. Žena je munja. To je posebna veza jedanaestog i šesnaestog ključa tarota.
„Kula na utvrđenju ili tvrđavi dođe isto kao kad se kaže podvig, a podvig traži hrabrost, mudrost i moć... Sa druge strane, fonetska kabala, koja od francuske reči tour (kula) tvori ekvivalent atičkom touros, upotpunjava pantagruelovsko značenje podviga (tour de force)... Ništa, kao što se vidi, ne bi moglo bolje odgovarati figurativnom izrazu kamen mudrosti od zmaja zatvorenog u tvrđavi, čije se vađenje uvek smatralo za podvig.“ Fulkaneli, Alhemijska boravišta, tom II, Službeni glasnik, Beograd, 2009, str 187-188.
Krolijev špil
U
Krolijevoj verziji ove karte vidimo četiri izobličena ljudska
lika kako padaju sa obrušavajuće kule, što predstavlja razaranje
vatrom. Na dnu karte vidimo velika usta kojima je istaknuta veza ove karte sa hebrejskim slovom peh, što znači usta. Ta
usta, kaže Kroli, jesu usta starog rimskog božanstva podzemlja Disa. Zašto baš
Disa? Zašto ovde nemamo neko egipatsko ili grčko božanstvo, u skladu sa ukusom
duha vremena, nego baš rimsko? Slika ukazuje na pad imperije, a najpoznatija
imperija je upravo ona koju je osnovao grad Rim. Međutim, tu nije reč o Rimskom
carstvu nego o duhovnoj imperiji Vatikana, u krajnjoj liniji hrišćanstva. Nije li ova karta proročka vizija konačnog pada Rima, odnosno
Vatikana, Katoličke Crkve? Pol Huson, međutim, sugeriše, da bi se Kula u
istorijskom smislu mogla odnositi i na razaranje hrama u Jerusalimu od strane
Rimljana, Kulu Vavilonsku ili Sodomu i Gomoru. Pogledajmo dobro kartu i
videćemo da četiri figure koje padaju jesu ljudske, ali su izgubile ljudsko
obličje. Naravno, ova ruševina ne odnosi se nužno na Vatikan koliko na čitavu
građevinu doktrina eona Ozirisa. U ognju!
Vejtov špil
Karta Kula ukazuje na rušenje starog poretka, istorijskog, društvenog, religijsko-magijskog, državni udar, pad carstva, naposletku urušavanje ličnog, psihičkog ustaljenog poretka pod naletom božanske prosvetljujuće sile ili kakvog šoka, rušenje sistema laži i (samo)obmana pred silinom istine itd. U magijskom smislu ova arkana ukazuje na moć reči i vibracije, moć magijske formule, vibratorne formule, priziva i zaziva. To su reči moći, bajalice, moćna imena bogova itd. Kula je rat, sveti rat, džihad, iznenadno prosvetljenje, iskustvo susreta sa višim silama. To su bolovi napretka jer napredak je bolan pošto podrazumeva traumu rušenja. Zlatna zora ovu arkanu naziva Gospodom moćnih vojski i dodeljuju joj prirodu Marsa. Kula je otud manifestacija marcijalne prirode u tarotu, odnosno rata, čija staza pe, povezuje Levi i Desni stub Drveta života na njegovom nižem nivou. Slovo pe označava usta, što stvara asocijacije na reč, bajanje, magiju reči, delovanje rečima, ali i proždiranje, rasejavanje, širenje. Elifas Levi je opravdanje za povezivanje Kule sa hebrejskim slovom ain nalazio u obliku koji padajući čovek zauzima u marseljskoj verziji. Menli Palmer Hol misteriju ove karte tumači tako što sam toranj povezuje sa božanskom prirodom čovečanstva.
„Kada mu je uništena kruna, čovek pada u niži svet i uzima na sebe iluziju materijalnosti. Tu je ključ za misteriju polnosti. Kula je verovatno ispunjena dukatima koji, ispadajući u velikom broju kroz rupu koju je napravila munja, nagoveštavaju potencijalne moći.“ Menli Palmer Hol, Tajna učenja svih epoha, Metaphysica, Beograd, 2011, str 576.