Thursday, February 25, 2021

Osmica pehara u tarotu

Osmica pehara u Sola Buska špilu

NAPOMENA:
Ovaj tekst preuzet je iz moje knjige "Ideologija tarota" u okviru mojih Sabranih ezoterijskih spisa

zvezda Alriša
sazvežđe Riba (tzv vrpca)
jugozapadna dubina
zemljani aspekt Riba

Osmica pehara se odnosi na prvu dekadu Riba kojom vlada Saturn. U simbolizmu velikih arkana to su Svet i Mesec. Mesečev svet, svakako noćni ambijent. Kroli Ribe opisuje kao mirnu vodu, dok je uticaj Saturna potpuno umrtvljuje pretvarajući je u lokvu. Po Pikatriksu prva dekada Riba odnosi se na mnoštvo misli, skitanje u potrazi za hranom, skloništem ili traganje za srećom, zatim bedu i potucanje, ali i pažljivo sticanje bogatstva i lepe odeće. To je prikazano slikom lepo odevenog čoveka koji na ramenu nosi teret. Po Zlatnoj zori duh ove karte je Lord of Abandoned Success, a odnosi se na privremeni uspeh ili čak nemar. Kako se znak Riba vezuje za ideju Spasitelja, onda bi duh ove karte u tom smislu predstavljao noć njegove duše, period njegove patnje i trenutak kada su ga svi napustili a pogotovo njegov Otac. Dve figure ribe od kojih je sačinjen ovaj znak predstavljaju Afroditu i Erosa povezanih vrpcom, budući da su silom prilika bili pretvoreni u ribe i prinuđeni da plivaju nepoznatim mutnim vodama. Vrpca je služila da se međusobno ne izgube. Upravo zvezda Alriša simbolizuje tu poveznicu koja održava njihovu međusobnu vezu. Ona je izraz spasonosnog užeta. Takođe, to je i uže obećanja, zaveta, pa u mesijanskom kontekstu predstavlja izraz njegovog dolaska / povratka. Egipćani su poveznicu dve riblje figure nazivali U-or, odnosno on dolazi. Predstava užeta u biblijskom smislu odnosi se na način Božjeg delovanja, a to su oni čuveni lanci ljubavi Đordana Bruna.[1] U Sola Buska špilu Osmica pehara prikazuje dvoje male nage dece kako se igraju sa ćupovima te kao da ih skidaju sa postolja na kome stoje. Jedno od dece se igra sa užetom kojim su ćupovi bili povezani.


[1] „Privlačio sam ih užima zemaljskog čoveka, konopcima ljubavi, i bio sam im kao oni koji sklanjaju jaram s njihovih čeljusti, nežno sam ih sve hranio.“ Osija, 11:4. U Knjizi zakona imamo sledeće stihove: „There is no bond that can unite the divided but love: all else is a curse.“ 1:41. Isto tako u 1:61 – „But to love me is better than all things: if under the night stars in the desert thou presently burnest mine incense before me, invoking me with a pure heart, and the Serpent flame therein, thou shalt come a little to lie in my bosom. For one kiss wilt thou then be willing to give all; but whoso gives one particle of dust shall lose all in that hour. Ye shall gather goods and store of women and spices; ye shall wear rich jewels; ye shall exceed the nations of the earth in spendour & pride; but always in the love of me, and so shall ye come to my joy. I charge you earnestly to come before me in a single robe, and covered with a rich headdress. I love you! I yearn to you! Pale or purple, veiled or voluptuous, I who am all pleasure and purple, and drunkenness of the innermost sense, desire you. Put on the wings, and arouse the coiled splendour within you: come unto me!“

Sunday, February 21, 2021

Sedmica mačeva u tarotu

Mary of the Seven Sorrows by Theodoor Galle

NAPOMENA:
Ovaj tekst preuzet je iz moje knjige "Ideologija tarota" u okviru mojih Sabranih ezoterijskih spisa

zvezda Deneb Adige
sazvežđe Labud
jugoistočni horizont
zemljani aspekt Vodolije

Treća dekada Vodolije odgovara Sedmici mačeva. Njome vlada Mesec, što stvara magijski moćnu sliku Prvosveštenice i Zvezde (prvosveštenica zvezde ili zvezdana prvosveštenica). Po Pikatriksu, to je dekada obilja, komplimenata, otkrivanja stvari i pojava, ali i drskosti i uvreda. Zlatna zora duh ove karte naziva Gospodarem nestabilnog napora, što se tumači kao Uzaludnost. Po Kroliju, ova karta izražava popustljivost i pomirljivost. Sedmica mačeva je sazvežđe Labuda. Pošto je u obliku krsta ponekad je nazivano i Severnim krstom. Egipćani su ovo sazvežđe nazivali Tes-ark, onaj iz daljina. Najsjajnija zvezda Labuda je Deneb Adige, što ima značenje gospoda ili dolazećeg sudije. Deneb Adige je sjajna bela zvezda u Labudovom repu čija je priroda poput Venere i Merkura: pronicljivost, bistroća uma, sposobnost brzog učenja. U duhu hrišćanstva Labud predstavlja nebeske vode spasenja. To je voda koja daruje večni život i gasi žeđ smrtnih.[1] U mitologiji Kuknos je mitski kralj Ligurije koji je nakon smrti svog prijatelja Faetona, skočio u reku Eridanus pretvorivši se u labuda, pticu posvećenu Apolonu. Zapravo Kuknosov preobražaj rezultat je Apolonove intervencije. U neku ruku Kuknos je dosegao večni život. Osvald Virt ovo sazvežđe dovodi u vezu sa arkanom Sud. Sedmica mačeva Sola Buska špila prikazuje mladića sa vencem na glavi, koji s lakoćom drži sedam lepo složenih mačeva i stoji na štitu na kome je natpis: S.P.Q.R. – skraćenicu koja označava stari Rim.


[1] „Poslednjeg i najvažnijeg dana praznika, Isus je ustao i povikao: „Ako je neko žedan, neka dođe k meni i pije! Ko bude verovao u mene, kao što je rečeno u Pismu, iz njegovog tela poteći će reke žive vode.” A rekao je to za Duh koji je trebalo da prime oni koji veruju u njega.“ Jovan, 7:37-39. U Knjizi zakona, 2:44, načelo blaženstva izraženo je na sledeći način: „Aye! feast! rejoice! there is no dread hereafter. There is the dissolution, and eternal ecstasy in the kisses of Nu.“ U 2:21 imamo: „If the body of the King dissolve, he shall remain in pure ecstasy for ever.“
Sedmica mačeva Sola Buska špila